کانوکشن در فر توکار آشپزخانه چیست؟

کانوکشن در فر توکار آشپزخانه

آیا به دنبال خرید فر توکار جدید هستید؟ آیا فر بعدی بهتر است فن کانوکشن داشته باشد؟ احتمالاً در مورد فرهای کانوکشن شنیده‌اید ، انها با فرهای معمولی که احتمالاً بیشتر با آنها آشنا هستید تفاوت دارند. اگرچه فرهای کانوکشن و معمولی از بیرون شبیه هم به نظر می رسند، وقتی به داخل فرها نگاه می کنید، تشخیص این دو آسان است. فر های کانوکشن مجهز به فن، دارای سیستم تخلیه گرما و غالباً با یک قطعه سوم گرمادهنده هستند تا به شما کمک کند دستورالعمل های غذایی خود را بهتر اجرا کنید.

 راهنمای ما برای فرهای با فن کانوکشن در مقابل فرهای معمولی به شما کمک می کند تا با خیال راحت تصمیم بگیرید.

کانوکشن فر توکار

کانوکشن فر توکار 

 

یک فر کانوکشن همچون برخی از مدل‌های فر توکار داتیس دارای یک فن و سیستم تخلیه است که باعث چرخش هوای گرم در داخل فر می شود ، هوای گرم و سرد را کاهش می دهد و به آشپزی یکنواخت ظروف موجود در هر قفسه کمک می کند. فر های کانوکشن همچنین می توانند یک قطعه سوم گرمادهنده به نام کانوکشن واقعی داشته باشند تا به پخت سریعتر غذاها کمک کند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از فر های کانوکشن  این است که فن و سیستم تخلیه، میزان رطوبت فر را کاهش می دهد تا قسمت خارجی غذا ترد و برشته شود و داخل آن آبدار بماند.

اکثر فرهای کانوکشن دارای تنظیمات کانوکشن هستند که فن ، سیستم تخلیه و قطعه سوم گرمادهنده را فعال می کند. کانوکشن را می توان روشن یا خاموش کرد ، که امکان انعطاف پذیری بیشتر را فراهم می کند. وقتی تنظیم کانوکشن روشن است ، شما از مزایای فر کانوکشن خود کاملاً استفاده می کنید. وقتی تنظیم کانوکشن خاموش است ، فر شما درست مثل یک فر گرمایی معمولی کار می کند.

ویژگی های فر معمولی

یک فر معمولی دارای دو قطعه گرمایشی است که هوای داخل فر را برای پخت غذا گرم می کند. از قطعه گرم کننده در قسمت پایین فر بیشتر برای پخت و پز استفاده می شود ، در حالی که از قطعه گرم کننده در قسمت بالایی بیشتر برای مرغ سوخاری استفاده می شود. ظرف غذای نزدیک به قطعه گرم کننده فعال چه در بالا و چه در پایین محفظه فر سریعتر پخته می شوند.

از آنجایی که یک فر معمولی از یک فن کانوکشن برای گردش هوای گرم برخوردار نیست، بسته به قرارگیری آنها در داخل هوای گرمتر یا خنک تر می توانند باعث پخت سریعتر یا کندتر غذا شوند.

بیشتر دستور العمل ها برای فر های معمولی نوشته می شوند و مردم معمولاً احساس راحتی بیشتری در پخت و پز با آنها دارند زیرا نیازی به تنظیم زمان و دما برای گردش هوای گرم و زمان پخت سریع ندارند.

مزایای فر های کانوکشن و فر های معمولی

هم فرهای کانوکشن و هم فرهای معمولی از مزایای مشخص خود برخوردار هستند. در مورد مزایای منحصر به فرد آنها در ادامه مقاله بیشتر گفته شده است.

مزایای فر معمولی

 • عملکرد آشنا تر و مورد پسندتر
 • بیشتر دستور العمل ها برای این مدل ها نوشته شده است

مزایای فرهای کانوکشن

مزایای فرهای کانوکشن

 

 • توزیع گرما و پخت یکنواخت
 • چرخش کمتر
 • بهبود برشته شدن، تردشدن و تف خوردن غذا
 • پخت و تفت سریعتر
 • پیش گرم شدن سریع
 • پخت و پز بهتر چند ظرف به طور همزمان
 • دوره  پخت طولانی را بدون خشک کردن مواد غذایی انجام دهید

چه موقع از تنظیم کانوکشن استفاده کنیم؟

برای اکثر نیازهای آشپزی از جمله پخت گوشت، سبزیجات، مخلوط شیرینی، کلوچه و کیک از تنظیمات کانوکشن در فر کانوکشن استفاده کنید.

برای بریانی کردن (roasting) با کانوکشن، می توان گوشت ها را مانند مرغ و بوقلمون پخت بطوریکه لایه بیرونی ترد و خوشمزه شود، در حالی که در داخل آبدار می مانند.

با کانوکشن ، کلوچه ها و کیک های شکلاتی بسته به محل قرارگیری آنها در داخل فر، بهتر پخته می شوند. برای دستیابی به نتایج مطلوب ، با قرار دادن ظروف پخت روی چندین قفسه درون فر ، از پخت چند ردیفه استفاده کنید.

برای برخی از محصولات پخته شده مانند کیک ، نان های سریع ، فرنی و سایر دسرها و شیرینی های ظریف ، از تنظیمات معمول فر استفاده کنید.

نحوه استفاده از فر کانوکشن

این مراحل ساده را برای آشپزی (cooking)، بریانی کردن (roasting) و پخت کیک و کلوچه (baking) با فر کانوکشن خود دنبال کنید.

1- تغییر دستورالعمل ها

اگر مشغول آشپزی با کانوکشن در فر توکار آشپزخانه هستید ، دستورالعمل را بررسی کنید تا ببینید آیا باید زمان / دما را تنظیم کنید. در حالی که بیشتر دستور العمل ها برای فر های معمولی نوشته می شوند ، بعضی از دستورها زمان و دمای توصیه شده برای پخت و پز کانوکشن را ارائه می دهند.

2- تنظیم دما

یک مزیت فن کانوکشن این است که به راحتی می‌توانید 25 درجه فارنهایت را از دمای ذکر شده کم کنید. تنظیمات زمان و دما می تواند بسته به محفظه فر متفاوت باشد ، اما مثلا اگر دستورالعمل نان شیرینی میوه ای مورد علاقه شما به شما می گوید تا 325 درجه فارنهایت را گرم کنید ، آن را روی 300 درجه فارنهایت تنظیم کنید.

 3- تنظیم زمان

برای کانوکشن واقعی ، زمان ذکر شده را در 0/75 ضرب کنید به عنوان مثال ، اگر دستورالعمل کیک شکلاتی شما 40 دقیقه فراخوانی می شود ، آن را روی 30 دقیقه تنظیم کنید. حتماً راهنمای مربوط به تنظیمات دما و دما را در کتابچه راهنمای خود بررسی کنید. فر ها می توانند متفاوت باشند ، بنابراین همیشه بهتر است که مراقب آنچه در حال پخت است ، باشید.

 4- پیش گرم کردن

فر خود را با دمای تنظیم شده گرم کنید. یک ویژگی مطلوب فر های کانوکشن این است که به سرعت گرم می شوند.

 5- طبخ ، تفت یا پخت

طبخ ، تفت یا پخت

 

تایمر خود را برای زمان تنظیم شده تنظیم کنید و ظروف خود را برای گرما و حتی پخت و پز مناسب روی فر قرار دهید. برای تنظیم یک لایه خارجی برشته و ترد روی گوشت ها از تنظیم برشته کانوکشن استفاده کنید.

نکاتی برای پخت و پز با کانوکشن

آیا می خواهید مهارت های پخت و پز کانوکشن خود را به سطح بالاتری برسانید؟ لیست بایدها و نبایدهای پخت و پز کانوکشن را بررسی کنید.

بایدهای پخت و پز با کانوکشن

 • زمان و دما را برای بهترین نتیجه تنظیم کنید
 • برای افزایش گردش هوا از ظروف آشپزی و کیک پزی با لبه های کوتاه تر استفاده کنید
 • برای بریانی شدن ، برشته شدن و ترد شدن از تنظیمات بریانی (roasting) کانوکشن خود استفاده کنید

نبایدهای پخت و پز با کانوکشن

 • فن کانوکشن را با وسایل آشپزی بلند مسدود نکنید
 • فر خود را بیش از حد پُر نکنید – ازدحام بیش از حد می تواند باعث کاهش کارآیی فر شود
 • از تنظیم کانوکشن خود برای دسرهای مرطوب و ظریف و کالاهای پخته شده – مانند کیک پنیری ، نان موز و کیک میوه ای استفاده نکنید.

منبع

What Is A Convection Oven? (Plus: How To Use One) | Whirlpool

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در
https://asadikala.com/?p=1000003821
لینک کپی شد
0
X