فروش ویژه کولر گازی

اجاق گازی بهتر است یا برقی

مقایسه اجاق گازی و برقی

اجاق گاز لازمه هرخانه‌ای جهت پخت و پز است که انواع مختلفی از قبیل اجاق گاز برقی و گازی دارند. تنوع این محصولات گسترده است مانند گاز المنتی، گاز حرارتی، گاز شعله‌ای و گاز مبله. بدون شک انتخاب برای شما سخت خواهد بود اما با بررسی مزایا و معایب اجاق گاز برقی و گازی می‌توانید تصمیم بهتری هنگام خرید داشته باشید که در این مقاله از اسدی کالا به طور کامل این دو نوع اجاق گاز را برسی و مقایسه کرده اییم .

مقایسه ایمنی اجاق گازی و برقی

ایمنی بحث بسیار مهم و پررنگی برای خرید وسایل برقی و گازی است که باید حتماً به آن توجه کنید. در اجاق‌های گازی هنگام پخت و پز مستقیماً با شعله گاز در ارتباط هستید که این امری خطرناک است و در صورت بی‌دقتی می‌تواند باعث آسیب  و سوختگی شود. همچنین نشت گاز یکی از عوامل خطرناک و احتمالی در جاق‌های گازی است که بهتر است بعد از خرید حتماً سنسور تشخیص نشت گاز را تهیه و در آشپزخانه نصب کنید تا از بروز هرگونه حادثه جلوگیری کنید. با این اوصاف ایمنی اجاق گاز برقی از گازی ببیشتر است. اما شما برای خرید تمام جوانب را سنجیده و باتوجه به آن خرید خود را نهایی کنید.

تفاوت های ظاهری و عملکرد اجاق گازی و برقی 

از نظر عملکرد بدون شک اجاق گازی نسبت به اجاق برقی برتری بیشتری دارد. در اجاق گازی شما می‌توانید دما و شعله را کاملاً تحت کنترل داشته باشید و آن را کم و زیاد کنید اما در اجاق برقی اینگونه نیست. درواقع با کاهش دما، رفته رفته حرارت و دما کمتر می‌شود. از طرفی برخی کارها مانند سوخاری و برشته کردن مواد غذایی را نمی‌توان روی اجاق برقی انجام داد زیرا حرارت آن به اندازه اجاق گازی نیست. اجاق گاز برقی راحت‌تر از اجاق گازی تمیز می‌شود.

 

ویژگی اجاق برقی ویژگی ظاهری اجاق کازی
جنس بدنه اغلب شیشه‌ای جنس بدنه اغلب استیل است
ظاهر مدرن دارای ولوم‌های فیزیکی جهت کنترل دما

دارای پنل لمسی جهت کنترل دما

دارای شبکه چدنی 

نگهداری و مراقبت از کدام اجاق آسان تر است؟

سهولت در  نگهداری و نظافت اجاق‌گاز از جمله عواملی است که هر خریداری به آن توجه می‌کند. بهتر است قبل از خرید بدانید که نحوه نگهداری اجاق‌گاز برقی به دلیل سطح صاف و یکدستی که دارد به‌مراتب از اجاق گازی آسان‌تر است. از طرفی اجاق‌های گازی به شوینده‌های قوی‌تری برای تمییز شدن نیاز دارند؛ زیرا در اثر گرمای مستقیم پلوتوپ‌های آن‌ها زودبه‌زود کثیف می‌شود.

مراقبت از اجاق‌گاز برقی آسان‌تر است؛ زیرا مستقیماً با شعله سروکار نداشته و کمتر می‌تواند دچار آسیب‌های احتمالی شود؛ اما اجاق‌های گازی ممکن است نیاز به تعویض قطعاتی مانند چدن و شیر گاز داشته باشند که شما را متحمل هزینه‌های اضافی نیز می‌کند. در اجاق برقی این امر کمتر اتفاق می‌افتد و نیاز به مراقبت چندانی ندارد. 

کنترل میزان شعله

کنترل شعله اجاق گازی راحت‌تر از برقی است و مطابق نیاز خود می‌توانید شعله و حرارت را کم‌وزیاد کنید؛ اما در اجاق برقی با کم کردن دما، حرارت به‌مرور کمتر می‌شود و نمی‌توانید به‌خوبی آن را کنترل کنید.

 

کنترل شعله اجاق برقی
کنترل شعله اجاق برقی

 

طول عمر اجاق گازی بیشتر است یا برقی ؟

از آنجایی که اجاق‌گاز برقی بدنه‌ای شیشه‌ای و متقابلاً اجاق گازی جنس بدنه استیل دارد، دوام اجاق‌گاز شیشه‌ای کمتر است. اجاق‌های گازی دوام بیشتری از نظر طول عمر قطعات داخلی دارند. البته در نظر داشته باشد نحوه مراقبت شما نیز از این دو نوع اجاق‌گاز بر طول عمر آن‌ها تأثیرگذار است.

مطلب پیشنهادی بهترین برندهای اجاق گاز

 

 کدام برای خانه مناسب تر است؟

اجاق گازی به خط لوله گاز نیاز دارد که ممکن است برخی خانه‌ها لوله گازی بنا بر دلایل مختلف مجهز نباشند به همین دلیل سازگاری اجاق‌گازها برقی نسبت به گازی با خانه‌ها بیشتر است؛ زیرا تنها نیاز اجاق برقی وجود یک پریز برق است که در هر خانه‌ای یافت می‌شود. 

 

نگهداری و مراقبت اجاق گاز

تفاوت قیمت

عوامل مختلفی بر روی قیمت اجاق‌گاز برقی و گازی تأثیرگذار است؛ مانند نوع، برند، خصوصیات ظاهری و فنی. به همین دلیل نمی‌توان به طور قطع، مبلغ دقیقی را ارائه داد. اما در کل تعرفه گاز از برق کمتر است و معمولاً اجاق‌های گازی  20 الی 30 درصد از اجاق‌های برقی ارزان‌تر هستند.

نصب و راه اندازی 

به‌منظور راه‌اندازی اجاق‌گاز برقی به یک کابینت برای قرار دادن اجاق روی آن نیاز دارید. در مرحله اول متخصص این کار با استفاده از الگو و برش باتوجه به ابعاد اجاق شما ام دی اف را برش داده و آن را روی کابینت قرار می‌دهد، سپس بااستفاده از گیره‌های نگهدارنده اجاق را در محل موردنظر محکم می‌کند اما برای نصب اجاق گازی ، باید  آن را در محل موردنظر قرار دهید سپس اتصالات شیر گاز را از نظر نشتی چک کنید. امروزه تقریباً تمام اجاق‌ها گازی جهت سهولت کار شما، دارای فندک الکتریکی هستند که باید دوشاخه آن را به پریز بزنید تا قابل‌استفاده شود.

 

مزایای اجاق گاز برقی مزایای اجاق گازی

ایمنی بیشتر به دلیل عدم استفاده از شعله مستقیم

گرم شدن سریع فر اجاق‌گاز

تمیز شدن آسان صفحه اجاق

وجود چدن روی صفحه جهت ثابت ماندن و ایمنی بیشتر

امکان استفاده از چند ظرف در اندازه متنوع روی گاز

قابل کنترل بودن دقیق شعله و حرارت از طریق درجه فیزیکی

امکان استفاده از چند ظرف در اندازه متنوع روی گاز

 

 

مزایای و معایب اجاق گازی و برقی

 

معایب اجاق گازی معایب اجاق گاز برقی
استفاده از اجاق گازی خطراتی مانند آتشسوزی و جراحات را ممکن می‌سازد نسبت به اجاق گازی دیرتر گرم می‌شود
نیازمند تهویه در بعضی مدل‌های اجاق برقی سرعت گرم شدن کم است
سختی در تمیز کردن آن خرید و نصب آن پرهزینه‌تر از اجاق گازی است
ایجاد سر و صدا سرعت طبخ غذای آن پایین است
احتمال نشت گاز

جمع بندی

قبل از خرید اجاق، حتماً بودجه خود را در نظر داشته و شرایط خانه را از نظر سازگاری با اجاق‌گاز بسنجید. نگهداری اجاق‌گاز گازی نسبت به برقی سخت‌تر است؛ اما مزایای برتری نسبت به آن دارد بالفرض اگر حرارت شعله اهمیت بالایی برای شما دارد، اجاق گازی گزینه بهتری نسبت به برقی و بالعکس اگر ایمنی در الویت شماست، اجاق‌گاز برقی انتخاب بهتری برای شما خواهد بود. جهت خرید انواع اجاق‌گاز مانند اجاق گاز رومیزی، می‌توانید به فروشگاه اسدی کالا مراجعه و از تنوع کیفیت آن برخوردار شوید. در آخر پیشنهاد می کنیم سری به صفحه خرید گاز در مشهد بزنید و از فروش اقساطی بهره مند شوید. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *