فروش ویژه کولر گازی

نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه (بررسی روش های مختلف + آموزش نحوه تمیز کردن فیلتر هود+ فیلم)

همانطور که می‌دانید کار اصلی هود آشپزخانه، جذب رطوبت و بخار غذا در هنگام پخت است. بهمین دلیل موجب می‌شود تا به مرور چربی و انواع آلاینده‌ها روی آن قرار بگیرد. چنانچه به‌موقع این آلودگی ها بر طرف نشود، ممکن است به هود آسیب بزنند. اگر می‌خواهید با روش صحیح نحوه تمیزکردن هود آشپزخانه آشنا شوید، تا انتهای این مقاله همگام با ما باشید.

طرز تميز كردن هود آشپزخانه

طرز تمیز کردن هود اشپزخانه

 برای تمیز کردن هود آشپزخانه ابتدا می‌بایست سطح بیرونی هود و سپس سطح داخلی آن را نظافت کنید. قسمت بیرونی هود آشپزخانه، آلودگی بسیاری به خود جذب نمی‌کند. برای نظافت هود بهتر است از قسمت های بالایی آن شروع کنید. البته این مراحل به نوع مدل هود شما نیز بستگی دارد. درحالت کلی، مواد شوینده را روی پارچه‌ای ملایم اسپری کنید و به آرامی روی سطح هود بکشید. زیرا استفاده از پارچه زبر سبب می‌شود تا به مرور ظاهر هود شما نافرم شود.

یکی از مهمترین بخش‌ها، برای تمیز کردن هود آشپزخانه فیلتر آن است. در زیر ابتدا با نحوه صحیح تمیز کردن فیلتر آشپزخانه آشنا می‌شویم و سپس اصول صحیح پاک کردن آن را آموزش خواهیم داد.

تميز كردن فیلتر هود آشپزخانه

تمیز کردن فیلتر هود

فیلتر وسیله‌ای است که در مسیر خروج رطوبت و آلاینده ها قرار می‌گیرد و از ورود آن ها به داخل موتور و آسیب آن جلوگیری می‌کند. می‌توان گفت در نحوه تمیزکردن هود آشپزخانه مهم‌ترین بخش برای فیلترهاست. فیلترهای استفاده شده در هود با توجه به مدل آن‌ها متفاوت هستند. به طور کلی فیلتر هود به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند.

 • الیافی: این نوع فیلترها از جنس الیاف و پشم شیشه هستن. فیلتر های الیافی یک بار مصرف بوده و با کثیف شدن، باید آن را دور ریخته و یک مدل جدید برای ان جایگذین کنیم.
 • آلمینیومی: همان‌گونه که از نام آن مشخص است از جنس آلمینیوم می‌باشد. بریا نظافت فیلترهای آلمینیومی فقط کافی‌ست آن را در داخل ظرفی از آب و جوش شیرین گذاشته و به مدت یک ساعت به آن تایم دهید. سپس آن را برداشته و با پارچه‌ای خشک کنید.
 • زغالی: از این نوع فیلترها برای هودهای توکاری که خروجی تهویه ندارد به کار می‌گیرند. فیلترهای زغالی مانند فیلترهای الیافی قابل نظافت نبوده و آن را باید تعویض کنید. در دفترچه راهنمای این مدل ها تمامی مراحل آن توضیح داده شده است.

 

تمیز کننده‌های طبیعی مختلفی برای چربی زدایی فیلتر‌ها وجود دارد که بهره گیری از هر کدام از آن‌ها می‌تواند برای تمیز کردن هود آشپزخانه کاملا ثمربخش باشد. اما در این میان برخی از آن‌ها هستند که عملکرد بهتری از خود نشان داده‌‌اند. این شویند‌های طبیعی شامل موارد زیر می‌شوند.

 • تميز كردن فیلتر هود آشپزخانه با جوش شیرین

طرز تمیز کردن هود آشپزخانه

برای استفاده از جوش شیرین دو راه پیش روی خود دارید. اول آن که می‌توانید از محلول آن استفاده کنید و دومین راهکار استفاده از خمیر جوش شیرین است. به طور کلی می‌توان گفت که هر دوی این روش‌ها برای تمیز کردن هود آشپزخانه بسیار مناسب هستند. در این روش آب را با جوش شیرین ترکیب کرده و سپس آن را به سطح هود اسپری کنید.

 • تميز كردن فیلتر هود آشپزخانه با سرکه

سرکه یکی از بهترین و قوی‌ترین موادی است که می‌توانید برای تمیزکردن لکه‌ها و آلودگی‌ها از آن‌ بهره بگیرید. مقداری سرکه را به آب اضافه کرده و سپس آن را به سطح داخلی هود اسپری کنید. زمان کوتاهی اجازه دهید این محلول بر روی هود بماند و سپس سریعا آن را پاک کرده، تا سطح هود بو نامطبوعی نگیرد.

نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه

نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه

بعد از تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه، بسته به نوع جنس هود آشپزخانه‌تان، به بررسی تمیز کردن کلی آن در زیر می‌پردازیم.

نحوه تمیزکردن هود استیل

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید، که از هودهای استیل استفاده می‌کنید، باید بدانید این مدل‌ها از مقاوم‌ترین هودها می‌باشند. طرز تمیزکردن هود آشپزخانه مدل استیل به‌این صورت است که مقداری آب و سرکه و یا ترکیب آب صابون روی آن پاشیده و بعد از چند لحظه آن را با پارچه تمیز کنید. اگر می خواهید در نظافت هود استیل خود از مواد شوینده استفاده کنید، توصیه می‌شود تا از ترکیبات تترا استفاده نمایید. اما حواستان باشد مواد شیمیایی قوی ممکن است به ظاهر هود شما آسیب رسانده و موجب ایجاد لکه‌ های همیشگی روی آن شود.

تمیزکردن هود با جنس پلاستیکی

در برخی از مدل هودها از پلاستیک و یا ونیل استفاده شده است. برای نظافت آن‌ها می‌توان از مواد شوینده طبیعی مثل آب، سرکه و جوش شیرین استفاده نمود. اگر به این مواد دسترسی ندارید، پاک کننده‌های معمولی نیز می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد.

روش تميز كردن هود شیشه ای آشپزخانه

طرز تمیز کردن هود شیشه ای

هودهای شیشه‌ای، ظاهری بسیار زیبایی دارند. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا این هودها در آشپزخانه‌ی خود نصب کنند. نحوه تمیزکردن هود آشپزخانه شیشه‌ای مانند سایر محصولات مشابه فرآیند خاصی دارند که با رعایت آن‌ها، هود شما همیشه زیبا خواهد ماند. بخش زیادی از بدنه این محصولات از شیشه است. بنابراین می‌توانید از موادی مثل شیشه‌پاکن و محلول تترا که در تمیزکردن شیشه از آن استفاده می‌کنید، در نظافت هودهای شیشه‌ای به کار ببرید.

تمیز کردن داخل هود

 با تمام شدن نظافت رویه‌ی هود نوبت به بخش داخلی آن می‌رسد. با این که نظافت رویه‌ی هود از نظر زیبایی مهم است اما نظافت داخلی هود رابطه مسقیم با عمر و بازدهی آن دارد. برای تمیز کردن قسمت داخلی هود کاری کمی سخت‌تر از قسمت بیرونی آن در پیش دارید. دلیل این موضوع را می‌توان چربی و آلودگی‌های مختلفی دانست. پس از پخت غذا بر روی هود انباشته شده‌اند. این نظافت با توجه به فیلتر استفاده شده در هود می‌تواند متفاوت باشد.

تمیز کردن بدنه داخلی هود آشپزخانه

بعد از این که فیلتر را تمیز کردید نوبت بدنه داخلی هود است.

تمیز کردن هود با استفاده از بخار آب

 به داخل هود نگاهی بیندازید. اگر کثیفی‌ها بیش از حد باشند، استفاده از بخار آب می‌تواند انتخاب خوب و مناسبی باشد. بخار آب سبب می‌شود تا چربی و لک‌ها نرم شده و از این رو در هنگام پاک کردن با مشکلی روبه‌رو نشوید. برای این روش کافی است تا یک قابلمه را بگذارید به جوش آید. تا بخار آن به هود برخورد کند.

استفاده از اسپری برای تمیز کردن هود آشپزخانه

 با استفاده از اسپری‌های تمیز کننده یکی از دیگر موارد نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه است. برای این امر کافی است تا ماده تمیز کننده را به هود اسپری کنید. این که چه مدت مواد شویینده بر روی هود بماند، بستگی به موادی دارد که از آن‌ها استفاده می‌کنید. معمولا شوینده‌های قوی را باید در زمان کمتری از شوینده‌های ضعیف از سطح داخلی هود پاک کنید.

خشک کردن هود

مرحله آخری که برای تمیز کردن هود آشپزخانه دارید، این است که از یک دستمال مناسب و مخصوص استفاده کرده و سطح داخلی هود را پاک کنید. اگر این مواد تمیز کننده بوی خاصی ایجاد کرد، می‌توانید از دستمال مرطوب برای از بین بردن این بو کمک بگیرید.

اهمیت تمیز کردن هود آشپزخانه

تا به این جا در مورد مراحل و ترفندهای نظافت هود صحبت کردیم. شاید برایتان سوال باشد که چرا باید نحوه تمیزکردن هود آشپزخانه را بدانیم؟ و یا اینکه این موضوع چه قدر اهمیت دارد؟ شما با یک سرچ کوچک می‌توانید به اهمیت آن پی ببرید. برای نشان دادن اهمیت آن به چند مورد اشاره خواهیم کرد.

 • از آن‌جایی که هود در بالای اجاق گاز نصب می‌شود، رابطه‌ی مستقیم با مواد غذایی دارد. برای حفظ سلامتی غذا باید در بازه زمانی مشخصی نظافت هود انجام شود.
 • با گذشت زمان این آلاینده ها جمع شده و به قسمت‌های داخلی هود وارد می‌شوند.
 • چربی ها و آلودگی ها باعث می‌شوند تا موتور به مرور از بین برود.
 • عملکرد هود را کند کرده تا جایی که ممکن است مجبور به تعویض آن شوید.

مهم ترین نکات نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه

با این که در تاکنون در مورد نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه بحث کردیم. اما رعایت کردن نکات کوچک راحت تر می‌توانید هود را تمیز کنید.

 • اگر فیلتر هود شما قابل تمیز شدن است، بهتر است از برسی برای تمیزکردن نقاط دور از دسترس استفاده کنید.
 • بعد از تمیز کردن بخش های داخلی هود، با پارچه ‌ای آن راخشک کنید.
 • بازه زمانی نظافت هود را با توجه به میزان آشپزی خود تنظیم کنید.
 • از وسایل تیز بریا ازبین بردن لکه ها استفاده نکنید.

هود مانند هر وسیله دیگری پس از مدتی استفاده، نیاز به نظافت دارد. با دانستن صحیح نحوه تمیزکردن هود آشپزخانه میزان بازدهی و عمر محصول افزایش می‌یابد. نظافت هود آشپزخانه باید آگاهانه انجام شود تا به هود صدمه نرسد. اگر راه‌کارهای دیگری برای نظافت هود آشنا هستید، می‌توانید آن را در قسمت دیدگاه با دیگران به اشتراک بگذارید. بازرگانی اسدی با بیش از 15 سال سابقه فروش در انواع تجهیزات آشپزخانه از جمله هود در مشهد در ارائه برندهای مختلف مانند هود داتیس در کنار شما عزیزان است تا بهترین ها را به شما عرضه دارد. شما می‌توانید در هرکجای ایران هستید به صورت اینترنتی از سایت اسدی خرید امن خود را نیز انجام دهید. جهت مشاوره و راهنمای خرید انواع تجهیزات آشپزخانه با ما در تماس باشید.

َماره تماس بازرگانی اسدی

4 پاسخ

 1. من تازه دیروز پاک کننده هود خریدم کاش زودتر این مقاله تون رو می خوندم بهترین شوینده‌های طبیعی برای تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه عالی بود

  1. با سلام،از لطف شما سپاس گزاریم. شما می توانید انواع مقالات در رابطه با فر، آون توستر، جکوزی و… در سایت بازرگانی اسدی مطالعه نمایید.

 2. برای تمیز کردن هود اشپزخانه فیلتر زغالی هزینه بره ولی فیلتر آهنی بهتره

  1. با سلام، فیلتر زغالی به دلیل تعویض دوره ای، ممکن است هزینه بیشتری را در پی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *