فروش ویژه کولر گازی

همین حالا تماس بگیر 09152608100

فروش ویژه کولر گازی

فروش ویژه کولر گازی

سلف کلین

سلف کلین Self clean چیست ؟

یکی از امکاناتی که در بسیاری از فرهای توکار امروزی، از جمله فر توکار داتیس  وجود دارد سلف کلین است. بررسی این ویژگی برای آشپزها و آن دسته از خانم های خانه دار که مرتب با فرهای توکار آشپزی می کنند می تواند بسیار جذاب باشد. خصوصا که این فناوری در راحتی تمیزکاری فر کمک می کند و از طرفی وجود آن باعث افزایش قیمت فر توکار می شود. اما این فناوری چطور می تواند در فر توکار موثر باشد؟ و دقیقا چه کاری برای ما انجام می دهد؟

سلف کلین چیست؟

سلف کلین چیست؟

شاید برای شما هم این پرسش پیش آمده باشد که معنی سلف کلین Self clean چیست؟ در زمان پخت غذا بعضی ذرات به اطراف پرت می شوند و برخی از لکه ها، لکه های چربی هستند که به راحتی پاک نمی­شوند و باید با مواد شوینده شیمیایی پاک شوند که در بعضی موارد به علت قدیمی بودن لکه ها این کار به سختی انجام می­شود.

از طرفی استفاده از مواد شیمیایی شوینده برای تمیز کردن محفظه فر و مایکروویو توصیه نمی شود. زیرا ممکن است اثراتی از آن به جا بماند که به سطح مواد غذایی منتقل شود که خود سرمنشا بسیاری از بیماری هاست.

بنابراین معنی سلف کلین Self clean به ویژگی جدیدی اشاره دارد که برای رفع مشکل و خلاص شدن از ذرات به جا مانده از پخت مواد غذایی روی دیواره محفظه داخلی فر آشپزخانه و اجاق گازهای مدرن به امکان فناوری خود تمیز کننده سلف کلین مجهز شده است.

فناوری خود تمیز کننده سلف کلین Self clean

فناوری خود تمیز کننده سلف کلین Self clean این امکان را به ما می دهد که پس از استفاده از فر، با فشردن یک دکمه تمامی لکه های ایجاد شده درون محفظه از آن جدا می شوند و تنها با یک دستمال مرطوب می توانیم داخل فر را نظافت کنیم.

 بخوانید: فر توکار چی بخرم

تاریخچه ی فناوری خود تمیز کننده Self clean

تاریخچه ی فناوری خود تمیز کننده سلف کلین Self clean از دل فرهنگ آشپزی غربی در دهه 60 میلادی برمی آید. زمانی که خانم های خانه دارغربی مقید به پخت و پز در خانه بودند و بسیاری از غذاها را داخل محفظه ی اجاق یا فر آشپزخانه طبخ می کردند.

بنابراین با گذشت زمان و پخت و پزهای مکرر باقیمانده آثار چربی یا غذا روی محفظه تبدیل به جرم سختی می شد که به بدنه داخلی اجاق چسبیده و دیگر به راحتی جدا نمی شد. در 1963 شرکت جنرال الکتریک «GE» فناوری خود تمیز کننده سلف کلین را عرضه نمود که از آن زمان تاکنون به عنوان یکی از امکانات اجاق گازها و انواع فر آشپزخانه ارائه می شود.

عملکرد فناوری خود تمیز کننده سلف کلین Self clean

عملکرد فناوری خود تمیز کننده سلف کلین Self clean

 

عملکرد این فناوری به این صورت است که برای از بین بردن ذرات به جا مانده مواد غذایی آنها را در معرض حرارت 500 درجه سانتی گراد قرار می­دهند تا به کربن و خاکستر تبدیل شوند. بسته به شدت کثیف بودن فر آشپزخانه می­توان در هر بار استفاده، زمان سلف کلین را بین 2 تا 4 ساعت تنظیم کرد.

در زمان شروع به کار محفظه قفل می­شود و پس از اتمام کار فر به صورت خودکار خاموش و در محفظه باز می­شود که پس از پایین آمدن حرارت می­توانید با یک اسفنج یا دستمال مرطوب آن را نظافت کنید. در این روش از هیچ مواد شوینده شیمیایی استفاده نمی­شود و تنها با اعمال حرارت بالا لکه ها از بین می­روند و شما می­توانید مطمئن باشید در محیط فر هیچ ماده غذایی باقی نمانده است.

فناوری مدرن فروکافت یا کاتالیزCatalysis 

در فرهای جدید متناسب با فناوری خود تمیز کننده سلف کلین Self clean، فناوری مدرن فروکافت یا کاتالیز Catalysis نیز به کارگرفته شده است. مثلا در انواع فر داتیس یک روکش یا آستر جنس لعاب سرامیک با سوراخ های ریزی از در دیواره داخلی محفظه پیش بینی شده که با کشاندن ذره های غذا به سمت خود نقش مبدل کاتالیتیک یا فروکافته را ایفا می کند.

این آستر در این واکنش مواد اضافی و ذرات جذب شده را دچار اکسیداسیون سریع می کند. در کلام ساده تر این روکش قابل تعویض و سوراخ دار لعابی کار شما را ساده می کند. زیرا شما بی آنکه درجه فر را روی بالای 400 درجه سانتی گراد تنظیم کنید و گرفتاری دمای بالا، مصرف انرژی و بوی دود و … را داشته باشید از این فناوری بیشترین استفاده را برده و فرتان هیچگاه جرم نمی­گیرد.

در واقع شما با انواع فر آشپزخانه داتیس و با فناوری مدرن فروکافت یا کاتالیز Catalysis روی خاکستر را نمی بینید! و لازم نیست پس از استفاده از فناوری خود تمیز کننده سلف کلین Self clean با دستمال و اسکاچ و … خاکستر های باقیمانده را جمع کنید.

چند نکته برای استفاده از سلف کلین

 

چند نکته برای استفاده از سلف کلین

 

  1. به هیچ عنوان فر را بلافاصله بعد از اتمام کار تمیز نکنید. زیرا دمای فر در آن لحظه بسیار بالاست و ممکن است آسیب ببینید و علاوه بر آن وسیله ای که برای تمیزکردن دارید ممکن است داخل فر ذوب شود. بنابراین پیش از لمس داخل فر یا تمیز کاری دستی فر را خاموش کنید و صبر کنید تا خنک شود.
  2. ممکن است بسته به مواد چسبیده داخل محفظه دود و یا بوی سوختگی وجود داشته باشد. بنابراین قبل از اینکه سلف کلین Self clean  فر یا اجاقتان را روشن کنید حتما یا هود را روشن کنید یا پنجره آشپزخانه تان را باز بگذارید.
  3. قبل از استفاده از سلف کلین در و اطراف فر را تمیز کنید که در هنگام حرارت دیدن از تولید دود جلوگیری شود.
  4. به هیچ وجه هنگام استفاده از سلف کلین هیچ گونه مواد مشتعل شونده نزدیک آن نباشد.
  5. هنگام استفاده کودکان، پرندگان و حیوانات خود را از محیط دور کنید.
  6. از مواد پاک کننده شیمیایی برای پاک کردن داخل فر استفاده نکنید.
  7. پیش از سلف کلین طبقه ها، توری ها و قفسه ها را از داخل محفظه خارج نموده جداگانه تمیز کنید. زیرا حرارت بالا در هنگام سلف کلین قفسه از فرم انداخته یا موجب شود تغییر رنگ آنها تغییر کند. همچین ممکن است این وسایل در صورت باقی ماندن داخل محفظه از محل نقطه اتصال آسیب ببینند یا آسیب برسانند.

مطالعه بیشتر: آشنایی با انواع روشویی هتلی

نتیجه گیری

با خواندن این مقاله فهمیدیم سلف کلین چیست، چه کاربردی دارد، بیشتر برای چه کسانی مناسب و قابل استفاده است، و اصلا به چه دلیل این ویژگی در فرهای توکار قرار داده شد. همچنین از نحوه عملکرد سلف کلین و مخاطرات استفاده از آن آگاه شدیم، از جدیدترین پیشرفت های این فناوری در برندهایی مثل داتیس مطلع شدیم. توصیه میکنیم نکات استفاده از سلف کلین را به دقت مطالعه کنید تا با جلوگیری از آسیب به فر منزلتان و رعایت نکات ایمنی بتوانید از این فناوری خود تمیز کننده به بهترین شکل استفاده کنید. شما هم می توانید برای افزایش آگاهی دوستان، تجربه مفید خود را از بکارگیری و نحوه استفاده از سلف کلین در کامنت ها به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *